Gruzja i Armenia lato 2025

z 3 dniowym wypoczynkiem w Batumi.

/choć rozpoczynamy od Armenii jednak dłużej jesteśmy w Gruzji/

 Termin 5 - 19 lipiec 2025

OSOBY ZAPISANE POTWIERDZAJĄ UDZIAŁ LUB REZYGNUJĄ DO KONCA LISTOPADA

zapis już zobowiązujący z wpłatą 250 USD, kolejne terminy wpłat podam niebawem ale ostatnia w maju.

Zapisy mail: krzysztof922@gmail.com lub tel 609039520.

 

Przelot LOTem. Loty bezpośrednie około 3 godzin z Warszawy w cenie wspólny przejazd na lotnisko.

Co w cenie to na dole informacji, ale są i biesiady i pokazy folklorystyczne oraz wypoczynek w Batumi.

Wszystko poprowadzi Polak na stałe mieszkający w Gruzji wieloletni przewodnik po tym kraju.

CENA 1250 USD i 3500 zł 

 

 

Warszawa – Erywań – Chor Wirap – Eczmiadzyn – Erywań – Sewan – Sadakhlo – Tbilisi – Gruzińska Droga Wojenna – Tbilisi – Mccheta – Gori – Uplisciche – Kutaisi – Batumi – Bordżomi – Achalciche Wardzia – Tbilisi – Bodbe – Sighnaghi – Sagaredżo – Tbilisi – Warszawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.DZIEŃ 5.07 WYLOT 

Przejazd na lotnisko w Warszawie.

Odprawa paszportowo-bagażowa. Lot do Erywania w Armenii. Wylot 21.40. Lot bezpośredni 3 godz 15 min.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. DZIEŃ 6.07. ERYWAŃ

Dystans: 30 km •                                                             Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Poranny przylot do Erywania. Spotkanie na lotnisku z pilotem. Przejazd do hotelu i czas na odpoczynek po podróży. Po śniadaniu zwiedzanie Erywania. Ruszymy przez aleje Masztoca z krytym bazarem i Błękitnym Meczetem (XVIII w.) i aleje Baghramyana z pałacem prezydenckim i budynkiem Zgromadzenia Narodowego (parlamentu). W centrum zwiedzimy słynne schody Kaskady z Muzeum Sztuki Cafesjiana i tarasem widokowym, skąd roztacza się piękna panorama różowego miasta i biblijnej góry Ararat – szczyt ma 5137 m n.p.m. i leży obecnie na terytorium Turcji, a na taras można się wspiąć po 572. stopniach lub wjechać ruchomymi schodami. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po zejściu z Kaskad trafimy wprost na plac Teatralny z neoklasycystycznym gmachem Ormiańskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu. Stąd aleją Północną z imponującą nową architekturą, pomnikiem kwiaciarza Karabali i licznymi knajpkami na główny miejski plac Republiki, gdzie zobaczymy m.in. śpiewające fontanny, gmachy Muzeum Historii Armenii, Narodowej Galerii Armenii i siedziby rządu Republiki Armenii z wieżą zegarową, pod którą mieszkańcy zwykli umawiać się na spotkania. Następnie zwiedzimy muzeum Cicernakaberd, poświęcone pamięci rzezi Ormian w latach 1915–1918. Czas wolny. Kolejnym punktem będzie Muzeum Siergieja Paradżanowa (Sargisa Hovsepi Parajanyana), wybitnego ormiańskiego reżysera, któremu władza radziecka zakazała kręcić filmy. Dzieła artysty to kolaże, rysunki, lalki, szkice filmowe – twórczość pełna fantazji, dowcipu i artyzmu, która pozostaje unikalna w skali światowej. Obiadokolacja z przysmakami kuchni ormiańskiej. Nocleg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. DZIEŃ 7.07. ERYWAŃ – CHOR WIRAP – ECZMIADZYN – ERYWAŃ 

Dystans: 120 km •                                                           Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie. Msza Święta w kościele katolickim. Rano wyjazd do monastyru Chor Wirap (VII–XVII w.), miejsca licznych pielgrzymek z najlepszym widokiem na górę Ararat. Legenda głosi, że w głębokim lochu na terenie monastyru był przez 13 lat więziony św. Grzegorz Oświeciciel, ukarany w ten sposób za nauczanie wiary chrześcijańskiej, lecz wkrótce wyswobodzony za uzdrowienie króla Tiridatesa III – po tym wydarzeniu, już w 301 r., Armenia jako pierwszy kraj na świecie ustanowiła chrześcijaństwo religią państwową. Naszym kolejnym celem będzie miasto Wagharszapat (hist. Eczmiadzyn), zwane ormiańskim Watykanem. Zobaczymy tu wpisany na listę UNESCO kompleks świątynny, obejmujący katedrę, czyli „ormiański Kościół – Matkę” (IV w.), budynki Katolikosatu (rezydencji patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego), cerkwie św. Gajany, św. Hripsime i inne obiekty. Sobór katedralny w Eczmiadzynie stanowi świętość narodową Ormian i odegrał kluczową rolę w budowaniu i utrzymaniu ich tożsamości religijnej i kulturowej. Powrót do Erywania. Tego dnia w stolicy Armenii udamy się na zwiedzanie z degustacją w słynnej Erywańskiej Fabryce Koniaków ArArAt. Obiadokolacja. Nocleg. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. DZIEŃ 8.07. ERYWAŃ – SEWAN – SADAKHLO – TBILISI 

Dystans: 300 km •                                                 Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Rano zajrzymy na popularny erywański pchli targ Vernissage z dziełami sztuki ormiańskiej, wyrobami ludowymi i antykwarycznymi. Czas wolny na eskapadę po stoiskach z lokalnymi pamiątkami, kawiarenkach oraz obserwację sztuki ulicznej i codzienności Armenii.  Następnie przejazd nad jezioro Sewan, największy słodkowodny akwen wysokogórski w Eurazji. Nad „niebieskooką pięknością” pójdziemy na spacer po półwyspie Ahtamar do monastyru Sewanawank (IX w.). Klasztor powstał już w IV w., a zachowaną cerkiew zbudowała sunnicka księżniczka Mariam w 874 r. – od użytego do budowy ciemnego tufu wulkanicznego pochodzi przydomek świątyni: Czarny Klasztor. Przez wieki funkcjonował tu prężny ośrodek monastyczny. Obecnie czynne są dwie cerkwie: Matki Bożej (przechowuje 200 manuskryptów, 400 książek, biżuterię, krzyże i wiele innych skarbów) oraz Świętych Apostołów (ciekawostką są inskrypcje z IX w.). Nieopodal znajdują się ruiny cerkwi Zmartwychwstania, najstarszego i największego obiektu klasztornego, według legendy założonego w 305 r. przez samego Grzegorza Oświeciciela, chrzciciela Armenii. Po lunchu i odpoczynku nad jeziorem transfer na przejście graniczne z Gruzją w Bagratashen – Sadakhlo. Dalszy przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja. Nocleg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. DZIEŃ 9.07. TBILISI

Dystans: 20 km + spacer •                                                  Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie. Msza Święta w kościele katolickim. Całodniowe zwiedzanie Tbilisi zaczniemy od cerkwi Cminda Sameba (Świętej Trójcy) z XX w., która jest największą cerkwią na Kaukazie i mieści aż 10 tys. wiernych. Następnie wjedziemy kolejką gondolową na wzgórze Sololaki z potężną twierdzą Narikala (VI–VIII w.), pomnikiem Kartlis Deda (Matki Gruzji, XX w.) i piękną panoramą stolicy Gruzji. Spacerem wzdłuż murów fortecy dotrzemy do najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani, gdzie odkryjemy siarkowy wodospad Leghvtakhevi, kolorowe domy na skałach i słynne łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną orientalną łaźnię Orbeliani (XIX w.). Lunch. Podczas dalszej wędrówki urokliwą starówką Tbilisi zobaczymy rzeźbę tamady, cerkwie Sioni (XI–XII w.) i Anczischati (V–VI w.) oraz krzywą wieżę zegarową przy teatrze lalek Rezo Gabriadze. Dalej przejdziemy przez futurystyczny most Pokoju nad rzeką Mtkwari i wrócimy do hotelu na relaks. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieczorem przejazd reprezentacyjną aleją Rustawelego z licznymi zabytkami do lokalnej restauracji na suprę tradycyjną gruzińską biesiadę z pysznym jedzeniem, wybornym winem z kwewri, magią poetyckich toastów tamady, ludowych tańców i muzyki na żywo. Powrót do hotelu na nocleg.

 

 

6. DZIEŃ 10.07. GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA

Dystans: 306 km •                                                     Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Po śniadaniu całodniowa eskapada Gruzińską Drogą Wojenną, jedną z najbardziej spektakularnych górskich tras w Gruzji. Na starożytnym szlaku odkryjemy twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), punkt widokowy nad pięknym rezerwuarem Zhinvali i trawertynowe źródło pod Almasiani. Lunch na trasie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaukaskimi serpentynami dotrzemy następnie do Stepancmindy – tu przesiądziemy się do lokalnych aut 4×4, by krętą, stromą drogą wjechać do położonej 2170 m n.p.m. cerkwi Cminda Sameba (Świętej Trójcy Gergeti, XIV w.). Nie zachowały się żadne źródła o początkach świątyni. Historycy szacują jednak, że cerkiew powstała w latach 30. XIV w., dzwonnicę dobudowano w drugiej połowie XIV w., a sobór w XV w. Według gruzińskiego pisarza i naukowca Teimuraza Batoniszwilego (XVIII–XIX w.) w wąwozie i wiosce Gergeti, dzisiejszej dzielnicy Stepancmindy, pierwsze krzyże postawiono we wczesnym średniowieczu z inicjatywy apostoła Andrzeja oraz św. Nino, chrzcicielki Gruzji. Cminda Sameba Gergeti jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gruzji. W momentach zagrożenia przechowywano tu bezcenne skarby narodowe. W XX w. władze radzieckie dopuściły się zbezczeszczenia świątyni, zamalowując wewnętrzne ściany farbą oleją. W tym okresie, gdy wskutek komunistycznych represji zakazano odprawiania nabożeństw, cerkiew była przez wiele lat opuszczona i jeszcze w 2006 r. służyła za noclegownię dla górołazów – tego samego roku wkroczył tu zespół konserwatorów zabytków, który pod warstwami farby odkrył wyjątkowy fresk z XVI w., przedstawiający Matkę Bożą, Zbawiciela, Jana Chrzciciela i św. Nino. Spod cerkwi Cminda Sameba roztacza się oszałamiający widok na miasto i okoliczne szczyty, w tym majestatyczny Kazbek (5054 m n.p.m.) – wygasły wulkan i trzecią co do wysokości górę Gruzji, raz po raz skrytą za kapryśnymi chmurami. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Gudauri. Na skraju wzniesienia z niesamowitą panoramą doliny obejrzymy modernistyczny pomnik, przedstawiający byłe republiki radzieckie, gruzińską królową Tamar i fragment narodowego poematu Shoty Rustawelego „Rycerz w tygrysiej skórze”. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. DZIEŃ 11.07. TBILISI – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – KUTAISI

Dystans: 245 km •                                                         Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Dziś obierzemy kurs na zachód Gruzji, odkrywając po drodze wspaniałe zabytki. Rano udamy się do Mcchety, pierwszej stolicy Gruzji i perły architektury sakralnej (UNESCO). Najpierw podjedziemy stromą szosą na najwyższe wzniesienie z piękną panoramą Mcchety i styku rzek Mtkwari i Aragwi, by w surowych wnętrzach cerkwi Dżwari (VI–VII w.) poznać opowieść o św. Nino, która postawiła w tym miejscu pierwszy na ziemiach gruzińskich krzyż. Ulokowano go w Małej Cerkwi Dżwari (545 r.), obok której w 605 r. wybudowano dla rosnącej liczby wiernych Dużą Cerkiew Dżwari. Świątynia jest niezwykle skromna – wśród detali architektonicznych na uwagę zasługują inskrypcje asomtawruli, wykonane starożytnym gruzińskim alfabetem i datowane na VI–VII w. Następnie w centrum Mcchety odwiedzimy katedrę Sweticchoweli (XI w.) – najważniejszą w Gruzji i nie bez powodu zwaną gruzińskim Wawelem. Sweticchoweli to siedziba Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego, miejsce niegdysiejszej koronacji i wiecznego spoczynku króla Wachtanga I oraz władców z dynastii Bagrationi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nazwa Sweticchoweli oznacza „Drzewo Życia” i wiąże się z opowieścią o drzewie cedrowym wyrosłym na grobie pochowanej tu Sydonii, siostry Eliasza, który według gruzińskiej hagiografii w I w. przywiózł z Jerozolimy do Mcchety chiton Jezusa Chrystusa. W katedrze, prócz symbolicznego grobu Sydonii, zobaczymy freski ze scenami Apokalipsy, prawdopodobnie jedyne na świecie przedstawienie 12 znaków zodiaku namalowane na ścianie świątyni, wyciosaną z jednego głazu chrzcielnicę z IV w., relikwie św. Andrzeja, odwzorowany 1:1 jerozolimski Grób Pański oraz starożytne inskrypcje, które dały początek gruzińskiemu alfabetowi. Po wizycie w świątyni czas wolny: wzdłuż brukowanych uliczek Mcchety ciągną się stoiska z pamiątkami, przytulne kawiarnie i restauracje. Jeżeli wystarczy czasu, chętni mogą zobaczyć jeszcze jedną sakralną perłę Świętego Miasta: żeński klasztor Samtawro (IV–XVI w.) z nagrobkami św. Gabriela, zwanego gruzińskim ojcem Pio, oraz króla Miriana i królowej Nany, którzy w IV w. przyjęli chrześcijaństwo w imieniu całego narodu. We wczesnym średniowieczu miejsce, gdzie znajduje się dziś klasztor, znajdowało się za murami Mcchety i było zarośnięte winoroślami – właśnie tutaj przebywała początkowo św. Nino, która z pomocą samodzielnie uplecionego z latorośli krzyża i gorących modlitw do Boga niosła potrzebującym pokrzepienie, wiarę i nadzieję. Z Mcchety ruszymy w dalszą drogę, mijając tereny, gdzie w 2008 r. rozciągał się front wojenny. Po obu stronach drogi zauważymy postawione przez gruziński Caritas domki dla uchodźców z separatystycznych republik Abchazji i Osetii Południowej (do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 20 km!). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie zdobędziemy najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (I tysiąclecie p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Z kolei w pobliskim mieście Gori, gdzie urodził się Józef Stalin (Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili), chętni będą mogli zwiedzić muzeum poświęcone radzieckiemu dyktatorowi. Stąd ruszymy w kierunku Kutaisi przez przełęcz Suramską, która symbolicznie oddziela wschodnią i zachodnią Gruzję. Obiadokolacja na trasie. Przyjazd do Kutaisi, zakwaterowanie w hotelu. Dla chętnych wieczorny spacer po mieście, które zaskakuje nastrojową aurą, oazami zieleni, licznymi rzeźbami i pięknie odrestaurowanymi uliczkami w centrum. Nocleg.

 

8. DZIEŃ 12.07 KUTAISI – BATUMI 

Dystans: 152 km + spacer •                                                            Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie. Msza Święta w katolickiej kaplicy. Wykwaterowanie z pokoi hotelowych. Przed południem city tour po Kutaisi, jednym z najstarszych miast świata (XVII–XV w. p.n.e.), do którego według greckiej mitologii Jazon z Argonautami przybył po złote runo. Spacerując zabytkowymi uliczkami w centrum, zobaczymy słynną fontannę Kolchidy z reprezentatywnymi dla gruzińskiej kultury figurami, wzorowanymi na neolitycznych znaleziskach. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W pobliżu obejrzymy gmach teatru i Biały Most nad rzeką Rioni z rzeźbą chłopca z kapeluszem (świetne miejsce na pamiątkowe zdjęcie!). Nieopodal zajrzymy na Zielony Bazar, gdzie lokalni rolnicy i rzemieślnicy oferują gruzińskie wina, sery, czurczchele (tradycyjne gruzińskie słodycze), warzywa, owoce, zioła, przyprawy i typowe dla kaukaskich targowisk „mydło i powidło”. Kto w okolicy bazaru oderwie wzrok od straganów, natknie się na pokaźnych rozmiarów terakotowy haut-relief „Kolchida” (1987), wyrzeźbiony przez gruzińskiego artystę Bernarda Nebieridzego. Po lunchu przejazd do Batumi. Obiadokolacja. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg.

 

9 DZIEŃ 13,14,15. 07 DZIEŃ. WYPOCZYNEK W BATUMI hotel standardowy bez basenu na plaże trzeba dojść Hotel Green Glass lub podobny.

Dystans: indywidualny •                                            Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Przed nami pełne dwa dni na wypoczynek w Batumi. Po śniadaniu i Mszy Świętej w kościele katolickim czas wolny. Posiłki i aktywności w ciągu dnia według indywidualnych preferencji. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chętni mogą się relaksować w hotelu lub zwiedzać miasto. Zdecydowanie warto udać się na spacer bulwarem wzdłuż Morza Czarnego, aby odpocząć na plaży, obejrzeć port, Wieżę Alfabetu – imponującą rzeźbę przedstawiającą gruziński alfabet, ruchomy posąg „Kobieta i mężczyzna” oraz inne interesujące obiekty. Warto także zobaczyć lokalne muzea, przejechać się kolejką linową Argo oraz obejrzeć nową i starą część Batumi, gdzie bajecznie oświetlone wieżowce splatają się z secesyjną architekturą, przywodzącą na myśl uliczki kubańskiej Hawany. Wieczorem wspólna obiadokolacja. Nocleg.

 

12. DZIEŃ 16.07 BATUMI – BORDŻOMI – ACHALCICHE

Dystans: 312 km •                                                     Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Po porannej Mszy Świętej przejazd do kurortu uzdrowiskowego Bordżomi. Pospacerujemy po pięknym parku Zdrojowym (XIX w.) i spróbujemy słynną wulkaniczną wodę mineralną prosto ze źródła. Dalszy przejazd z obiadokolacją na trasie. Wieczorem dotrzemy do Achalciche, stolicy regionu Samcche-Dżawachetii. Dla chętnych spacer do gruzińsko-tureckiej twierdzy Rabati (XII w.; wejście na dziedziniec jest bezpłatne). Nocleg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13. DZIEŃ 17.07 ACHALCICHE – WARDZIA – TBILISI

Dystans: 330 km + spacer •                                                               Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Msza Święta w katolickiej kaplicy. Dziś czeka nas wyprawa do skalnego miasta Wardzia (XII–XIII w.) – jednego z najważniejszych zabytków Gruzji i ewenementu średniowiecznego budownictwa jaskiniowego. Wardzia została wydrążona w zboczu góry Eruszeti do wysokości 1300 m n.p.m. i pełniła funkcję schronienia na wypadek ataku wrogów, zapewniając mieszkańcom niezbędną infrastrukturę i rozmaite udogodnienia. Zobaczymy tu pozostałości królewskich komnat, szpitala, szkoły, spichlerzy, winiarni i innych pomieszczeń, a także cerkiew Zaśnięcia z pięknymi freskami, ikonami i dzwonami. Do zrujnowanej najazdami i trzęsieniem ziemi Wardzi życie zakonne wróciło niedawno, bo dopiero w latach 70. XX w. Po zdobyciu skalnego klasztoru i przerwie kawowej przejazd do Tbilisi. Jeżeli wystarczy czasu, po drodze zobaczymy twierdzę Chertwisi (bilet wstępu ±10 GEL – atrakcja fakultatywna). Po przyjeździe do Tbilisi obiadokolacja i nocleg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14. DZIEŃ 18.07 TBILISI – BODBE – SIGHNAGHI – SAGAREDŻO – TBILISI 

Dystans: 221 km + spacer •                                  Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Po śniadaniu wyjazd do Kachetii, największego regionu winiarskiego Gruzji. Kachetia jest też największa powierzchniowo, historycznie była królestwem zawsze najbogatszym i obfitującym we wspaniałe budowle, a przy tym pozostaje niezwykle zróżnicowana przyrodniczo i kulturowo: od usianych sadami winogronowymi nizin w dolinie rzeki Alazani przez stepy po wysokie, zalesione góry, lokalnie zamieszkane przez różniące się tradycjami kaukaskie grupy etniczne. Naszym pierwszym celem będzie żeński klasztor św. Jerzego w Bodbe (IX–XVII w.). Świątynia jest urokliwie położona na wzgórzu, a przy tym niezwykle ważna dla tradycji religijnej, bowiem właśnie tu spoczywa św. Nino, za której sprawą Gruzja przyjęła chrześcijaństwo już w 337 r. (jako drugi kraj świata po Armenii). Gdy król Mirian III ogłosił chrześcijaństwo religią państwową Gruzji, św. Nino uznała, że jej główne zadanie dobiegło końca. Wycofała się z Mcchety, ówczesnej stolicy kraju, i osiadła w kachetyjskiej wsi Bodbe, gdzie dożyła 67 lat. Natychmiast po jej śmierci władca nakazał dla uhonorowania jej misji chrystianizacyjnej budowę wspaniałego klasztoru, w którym złożono ciało mniszki. Obecnie klasztor Bodbe, słynący także z pięknych fresków, ogrodów i pobliskiego świętego źródełka, jest siedzibą opactwa i biskupstwa Kachetii.

 

 

 

Nieopodal Bodbe odkryjemy Sighnaghi, miasto miłości, jedno z piękniejszych w Gruzji i zwane gruzińskim Carcasonne. Zwiedzimy tu potężne mury obronne (XVIII w.), skąd roztacza się wspaniały widok porośniętej winoroślami doliny rzeki Alazani. Pospacerujemy po mieście, oglądając orientalne kamienice, liczne rzeźby stragany z rękodziełem i pamiątkami. Jeżeli wystarczy czasu, chętni będą mogli zwiedzić lokalne muzeum z bogatymi zbiorami etnograficznymi, archeologicznymi i kolekcją malarstwa słynnego gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanaszwilego (bilet wstępu ok. 20 GEL– atrakcja fakultatywna). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stąd ruszymy na biesiadę z winem do zaprzyjaźnionej winnicy w Sagaredżo. Po wieczorze z pysznym jedzeniem i niezapomnianą aurą gruzińskiej gościnności powrót na nocleg do hotelu w Tbilisi. Na krótki sen ;) 

 

15. 19.07 DZIEŃ.TBILISI – WYLOT      

Dystans: 15 km + lot • Posiłki w cenie: śniadanie (prowiant)

Śniadanie (suchy prowiant). O godz. 2.00 w nocy transfer na lotnisko w Tbilisi i lot powrotny do Polski. Wylot do Polski godz. 5.25. Lądowanie w Warszawie w sobotę 19 lipca godz. 7.10 transfer autokarem do Katowic i Siemianowic.

 

 

 W cenie ujęte

 

  • bilety lotnicze na trasach Warszawa – Erywań oraz Tbilisi – Warszawa,
  • Transport na i z lotniska w Warszawie z Siemianowic i Katowic
  • pakiet pielgrzyma
  • bagaż rejestrowany do 23 kg i podręczny do 8 kg/osoba, 
  • transfery lotnisko – hotel – trasa wycieczki (klimatyzowany bus),
  • transport autami terenowymi do wybranych atrakcji,
  • noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami),
  • dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
  • wyżywienie HB (śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni ormiańskiej i gruzińskiej z winem),
  • supra – gruzińska biesiada z tamadą, toastami, winem i lokalnymi smakołykami,
  • degustacja lokalnych trunków,
  • wejścia biletowane do atrakcji,
  • relaks w Batumi nad Morzem Czarnym,
  • pokaz folklorystyczny gruzińskich tańców i muzyki na żywo,
  • ciekawostki kulturowe, historyczne, sakralne, przyrodnicze,
  • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,

 

 

 

 

Nieujęte w cenie: 

 

  • usługi bagażowe w hotelach i na lotniskach,
  • zakwaterowanie w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-os. w hotelach ok. 200 USD/os.),
  • odpłatne usługi hotelowe (np. budzenie, pralnia, inne),
  • lunche, przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe nieujęte w programie wycieczki,
  • biletowane atrakcje fakultatywne,
  • aktywności i transfery w czasie wolnym,
  • zwyczajowe napiwki,
  • opcjonalne opłaty za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
  • koszty pamiątek i wydatków osobistych,
  • usługi nieujęte w programie wycieczki.
  • UBEZPIECZENIE we własnym zakresie lub możliwość wykupienia na spotkaniu organizacyjnym. Koszt tak na oko na razie około 100 zł. 

 

 

 

 

 

WYPRAWY.info

Created with WebWave