WYPRAWY.info

Orientacyjny program:

wyjazd Bogucice 8.00

wyjazd Świętochłowice 8.20

 

10.00 - 11.00 zamek w Ostrawie, wystawa szopek bożonarodzeniowych

13.00            Msza św. w Sanktuarium MB Obrończyni poczętego życia

15.00 - 17.00 zwiedzanie Ołomuńca

17.00 - 19.00 indywidualny pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym

 

 

Zamek śląskoostrawski

 

Również Ostrawa ma swój zamek. Zbudowano go w 13. wieku na śląskim brzegu Ostrawicy niedaleko ujścia rzeki Łucyny. Zamek był w przeszłości siedzibą szlachciców, w wyniku szkód kopalnianych zapadł się o 16 metrów, odremontowany został w 2014 roku. Można tu zwiedzić dziedziniec zamkowy, twierdzę lub wieżę. W pomieszczeniach zamkowych udostępnione są ekspozycje dotyczące historii zamku i miasta, Muzeum tajemnic, duże akwaria z rybami słodkowodnymi i inne. Na dziedzińcu i w amfiteatrze w ciągu roku odbywa sią szereg imprez, które cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających to miejsce.

 

My na zamek nie wchodzimy do pomieszczeń tylko zobaczymy zamek z zewnątrz i zobaczymy wystawę szopek bożonarodzeniowych.
 
Tegoroczna wystawa szopek poświęcona jest w dużej mierze autorowi trzech światowej klasy, największych i najbardziej ruchliwych szopek ceramicznych, Pan Mgr. František Juraček.
Ten wyjątkowy artysta użyczył Bethlehem Śląskiemu Zamek Ostrava z jego osobistej kolekcji. Szopki zostały wykonane z Pyrostatu. Odwiedzający będą mogli zobaczyć swoją najnowszą szopkę, którą ukończył w maju tego roku. Zmarł w lipcu po krótkiej chorobie.
 
Jego prace zaprezentują rzeźbiarze ludowi Ladislav Král z Ostrawy, Oldřich Unar z Valašské Klobouky, Horst Benek z Kravař i inni. Więcej niż dziesięć szopek będzie wypożyczać ze swoich zbiorów Muzeum Szopek w Trebechovicach pod Erebem i Muzeum Jindřichův Hradec. Jeszcze w tym roku nie będzie ceramicznych szopek pani Brigity Simki z Polski, ceramiki
Hana Pěchulová z Opawy i pani Všetečková z Píště.
 
Świąteczną bajkową atmosferę wystawy i całego obszaru zamku stworzy pani Pavly Vítková, kwiaciarnia Fy Dekflor, s.r.o. 

 

MSZA ŚW w

sanktuarium w pobliżu Złotych Gór, w Czeskiej Republice, w miejscu poświęconym Matce Bożej – Obrończyni poczętego życia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ołomuniec

Poznaj barokowe piękno Ołomuńca! 

omuniec należał zawsze do najbardziej znaczących miast królestwa czeskiego. Dzięki swojemu położeniu, uniwersytetowi, duchowym i kulturowym tradycjom przez długie stulecia stanowił naturalne centrum Moraw. Centrum zabytkowe Ołomuńca, któremu przewodzi Kolumna Przenajświętszej Trójcy wpisana do rejestru UNESCO, jest drugim po Pradze najważniejszym obiektem chronionym w Republice Czeskiej. 

 

 

koszt 60 zł

Created with WebWave